Web
Analytics

25. januar 2019

Kampprogram ved VM 2019 i Herrehåndbold

Se kampprogrammet for VM i Herrehåndbold, som spilles fra d. 10. – 27. januar 2019 i Danmark og Tyskland. Du kan se datoer og tidspunkter for alle VM-håndboldkampene her.

Danmark skal med største sandsynlighed spille mellem 10 og 12 kampe ved VM i herrehåndbold i 2019. I vores kampprogram for VM i herrehåndbold kan du se en oversigt over Danmarks kampe ved VM 2019, samt et komplet kampprogram for alle kampe ved håndbold VM i Danmark og Tyskland.

Se også: Oddsforums VM Håndbold Spilforslag

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i VM turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for VM i Herrehåndbold løbende hele vejen til VM finalen d. 27. januar i Herning.

Se Håndbold VM Kampprogrammet

 

Danmark Kampe ved Håndbold VM 2019

Her får du overblik over Danmarks kampe ved Håndbold VM 2019. Tabellen forneden er senest opdateret med spilletidspunkter for Danmarks kampe i Mellemrunden.

Se også: Odds på Danmark vinder Håndbold VM

Dato/Tid Kamp TV Kanal
Torsdag d. 10/1 kl. 20:15 Chile – Danmark (16-39) TV2
Lørdag d. 12/1 kl. 20:15 Danmark – Tunesien (36-22) TV2
Mandag d. 14/1 kl. 20:15 Danmark – Saudi-Arabien (34-22) DR
Tirsdag d. 15/1 kl. 20:45 Østrig – Danmark (17-28) TV2
Torsdag d. 17/1 kl. 20:15 Danmark – Norge (30-26) DR
Lørdag d. 19/1 kl. 20:30 Danmark – Ungarn (25-22) DR
Mandag d. 21/1 kl. 20:30 Egypten – Danmark (20-26) DR
Onsdag d. 23/1 kl. 20:30 Danmark – Sverige (30-26) TV2
Fredag d. 25/1 kl. 17:30 Danmark – Frankrig (38-30) TV2
Søndag d. 27/1 kl. 17:30 Norge – Danmark (22-31) TV2

 

Alle kampe ved Håndbold VM 2019 for Herrer

Se dato og tidspunkt for alle VM kampene i herrehåndbold forneden. Først gennemgår vi VM kampene i indledende runde, herefter mellemrunden og slutteligt placeringskampe og finaler.

Alle spilletidspunkter i VM-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Indledende Runde
 Dato/Tid VM kamp
 Spillested
Gruppe A
Tors. 10/1
18.15
Tyskland 30 – 19 Korea
Mercedes Benz Arena, Berlin
Fre. 11/1
18.00
Serbien 30 – 30 Rusland Mercedes Benz Arena, Berlin
Fre. 11/1
20.30
Brasilien 22 – 24 Frankrig Mercedes Benz Arena, Berlin
Lør 12/1
15.30
Rusland 34 – 27 Korea Mercedes Benz Arena, Berlin
Lør 12/1
18.15
Tyskland 34 – 21 Brasilien Mercedes Benz Arena, Berlin
Lør 12/1
20.30
Frankrig 32 – 21 Serbien Mercedes Benz Arena, Berlin
Man. 14/1
15.30
Serbien 22 –  24 Brasilien Mercedes Benz Arena, Berlin
Man. 14/1
18.00
Rusland 22 – 22 Tyskland Mercedes Benz Arena, Berlin
Man. 14/1
20.30
Frankrig 34 – 23 Korea Mercedes Benz Arena, Berlin
Tirs. 15/1
15.30
Rusland 23 – 25 Brasilien Mercedes Benz Arena, Berlin
Tirs. 15/1
18.00
Korea 29 – 31 Serbien Mercedes Benz Arena, Berlin
Tirs. 15/1
20.30
Tyskland 25 – 25 Frankrig Mercedes Benz Arena, Berlin
Tors. 17/1
15.30
Brasilien 35 – 26 Korea Mercedes Benz Arena, Berlin
Tors. 17/1
18.00
Tyskland 31 – 23 Serbien Mercedes Benz Arena, Berlin
Tors. 17/1
20.30
Frankrig 23 – 22 Rusland Mercedes Benz Arena, Berlin
Gruppe B
Fre. 11/1
15.00
Japan 29 – 38 Makedonien Olympiahalle, München
Fre. 11/1
18.00
Island 27 – 31 Kroatien Olympiahalle, München
Fre. 11/1
20.30
Bahrain 23 – 33 Spanien Olympiahalle, München
Søn. 13/1
14.00
Makedonien 28 – 23 Bahrain Olympiahalle, München
Søn. 13/1
16,30
Kroatien 35 – 27 Japan Olympiahalle, München
Søn. 13/1
19.00
Spanien 32 – 25 Island Olympiahalle, München
Man. 14/1
15.30
Island 36 – 18 Bahrain Olympiahalle, München
Man. 14/1
18.00
Kroatien 31 – 22 Makedonien Olympiahalle, München
Man. 14/1
20.30
Spanien 26 – 22 Japan Olympiahalle, München
Ons. 16/1
15.30
Japan 21 – 25 Island Olympiahalle, München
Ons. 16/1
18.00
Kroatien 32 – 20 Bahrain Olympiahalle, München
Ons. 16/1
20.30
Makedonien 21 – 32 Spanien Olympiahalle, München
Tors. 17/1
15.30
Bahrain 23 – 22 Japan Olympiahalle, München
Tors. 17/1
18.00
Makedonien 22 – 24 Island Olympiahalle, München
Tors. 17/1
20.30
Spanien 19 – 23 Kroatien Olympiahalle, München
Gruppe C
Tors. 10/1
20.15
Chile 16 – 39 Danmark Royal Arena, Kbh
Fre. 11/1
18.00
Saudi-Arabien 22 – 29 Østrig Jyske Bank Boxen, Herning
Fre. 11/1
20.30
Tunesien 24 – 34 Norge Jyske Bank Boxen, Herning
Lør. 12/1
15.00
Østrig 24 – 32 Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Lør. 12/1
17.30
Norge 40 – 21 Saudi-Arabien Jyske Bank Boxen, Herning
Lør. 12/1
20.15
Danmark 36 – 22 Tunesien Jyske Bank Boxen, Herning
Man. 14/1
15.00
Tunesien 36 – 30 Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Man. 14/1
17.30
Norge 34 – 24 Østrig Jyske Bank Boxen, Herning
Man. 14/1
20.15
Danmark 34 – 22 Saudi-Arabien Jyske Bank Boxen, Herning
Tirs. 15/1
16.15
Saudi-Arabien 20 – 24 Tunesien Jyske Bank Boxen, Herning
Tirs. 15/1
18.30
Norge 41 – 20 Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Tirs. 15/1
20.45
Østrig 17 – 28 Danmark Jyske Bank Boxen, Herning
Tors. 17/1
15.00
Chile 32 – 27 Saudi-Arabien Jyske Bank Boxen, Herning
Tors. 17/1
17.30
Østrig 27 – 32 Tunesien Jyske Bank Boxen, Herning
Tors. 17/1
20.15
Danmark 30 – 26 Norge Jyske Bank Boxen, Herning
Gruppe D
Fre. 11/1
15.30
Angola 24 – 23 Qatar Royal Arena, Kbh
Fre. 11/1
18.00
Argentina 25 – 25 Ungarn Royal Arena, Kbh
Fre. 11/1
20.30
Egypten 24 – 27 Sverige Royal Arena, Kbh
Søn. 13/1
15.30
Qatar 28 – 23 Egypten Royal Arena, Kbh
Søn. 13/1
18.00
Ungarn 34 – 24 Angola Royal Arena, Kbh
Søn. 13/1
20.30
Sverige 31 – 16 Argentina Royal Arena, Kbh
Man. 14/1
15.30
Ungarn 32 – 26 Qatar Royal Arena, Kbh
Man. 14/1
18.00
Argentina 20 – 22 Egypten Royal Arena, Kbh
Man. 14/1
20.30
Sverige 37 – 19 Angola Royal Arena, Kbh
Ons. 16/1
15.30
Angola 26 – 33 Argentina Royal Arena, Kbh
Ons. 16/1
18.00
Ungarn 30 – 30 Egypten Royal Arena, Kbh
Ons. 16/1
20.30
Qatar 22 – 23 Sverige Royal Arena, Kbh
Tors. 17/1
15.30
Egypten 33 – 28 Angola Royal Arena, Kbh
Tors. 17/1
18.00
Qatar 26 – 25 Argentina Royal Arena, Kbh
Tors. 17/1
20.30
Sverige 33 – 30 Ungarn Royal Arena, Kbh
Mellemrunden
Gruppe 1
Lør. 19/1
18.00
Frankrig 33 – 30 Spanien Lanxess Arena, Köln
Lør. 19/1
20.30
Tyskland 24 – 19 Island Lanxess Arena, Köln
Søn 20/1
18.00
Brasilien 29 – 26 Kroatien Lanxess Arena, Köln
Søn 20/1
20.30
Island 22 – 31 Frankrig Lanxess Arena, Köln
Man 21/1
18.00
Spanien 26 – 24 Brasilien Lanxess Arena, Köln
Man 21/1
20.30
Kroatien 21 – 22 Tyskland Lanxess Arena, Köln
Ons. 23/1
15.30
Brasilien 32 – 29 Island Lanxess Arena, Köln
Ons. 23/1
18.00
Tyskland 31 – 30 Spanien Lanxess Arena, Köln
Ons. 23/1
20.30
Frankrig 20 – 23 Kroatien Lanxess Arena, Köln
Gruppe 2
Lør. 19/1
18.00
Tunesien 23 – 35 Sverige Jyske Bank Boxen, Herning
Lør. 19/1
20.30
Danmark 25 – 22 Ungarn Jyske Bank Boxen, Herning
Søn 20/1
18.00
Norge 32 – 28 Egypten Jyske Bank Boxen, Herning
Søn 20/1
20.30
Ungarn 26 – 21 Tunesien Jyske Bank Boxen, Herning
Man 21/1
18.00
Sverige 27 – 30 Norge Jyske Bank Boxen, Herning
Man 21/1
20.30
Egypten 20 – 26 Danmark Jyske Bank Boxen, Herning
Ons. 23/1
15.30
Tunesien 23 – 30 Egypten Jyske Bank Boxen, Herning
Ons. 23/1
18.00
Norge 35 – 26 Ungarn Jyske Bank Boxen, Herning
Ons. 23/1
20.30
Danmark 30 – 26 Sverige Jyske Bank Boxen, Herning
Semifinaler
Fre. 25/1
17.30
Danmark 38 – 30 Frankrig Barclaycard Arena, Hamborg
Fre. 25/1
20.30
Tyskland 25 – 31 Norge Barclaycard Arena, Hamborg
7. plads
Lør. 26/1
17.30
Spanien 36 – 31 Egypten Jyske Bank Boxen, Herning
5. plads
Lør. 26/1
20.30
Kroatien 28 – 34 Sverige Jyske Bank Boxen, Herning
Bronzekamp
Søn. 27/1
14.30
Tyskland 25 – 26 Frankrig Jyske Bank Boxen, Herning
VM Finalen
Søn. 27/1
17.30
Norge 22 – 31 Danmark Jyske Bank Boxen, Herning

 

Gå til kampprogram oversigten

 

VM 2019 kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for VM-slutrunden i herrehåndbold opdateres hele vejen til finalen efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i VM kampprogrammet.

Bookmaker Tilbud

Bookmaker Tilbud

Dagens Spilforslag

Se Dagens Spilforslag

Sport i Kalenderen