
9. august 2025
Esbjerg - Kolding IF spilforslag: Snupper Kolding den fjerde sejr i træk mod EfB?
Esbjerg og Kolding IF byder begge ind på en topplacering i 1. division, hvor begge klubber er startet sæsonen med seks point i tre kampe. De drømmer også begge om at spille med om oprykningen til Superligaen i denne sæson, så der er vigtige point på spil i lørdagens opgør på Blue Water Arena.
Esbjerg - Kolding IF | ||
Kampstart: Lørdag d. 9. august kl. 16.00 |
||
TV: TV3 Sport |
||
Betting Partner: bet365 | ||
1 | X | 2 |
3.10 | 3.60 | 2.15 |
Spil hos bet365* |
Esbjerg
Det er efterhånden syv år siden Esbjerg rykkede ud af Superligaen, og siden har de været helt nede og vende i 2. division i en turbulent tid i klubben.I sidste sæson var de oprykkere her i 1. division, hvor de tog en sjetteplads under Lars Lungi Sørensens ledelse. I dag er det dansk-indiske Sancheev Manoharan som står ved roret i klubben. Han startede sin trænerkarriere som ungdomstræner i AGF, og skiftede i 2021 til Haugesund i Norge, hvor han på bare to år gik fra at være udviklingstræner til cheftræner.
Under Manoharans ledelse er Esbjerg igen klar til at give oprykningskampen et skud, men iflg. transfermarkt råder Esbjerg kun over den syvende dyreste trup i 1. division. Det er dog en spændende trup med masser af talent og erfaring, og som netop er blevet forstærket med den uslebne diamant, Richmond Gyamfi, som kommer til fra AGF på en lejeaftale. Ham betalte AGF angiveligt et to-cifret millionbeløb for i Hobro, men han har endnu ikke været i stand til at bryde igennem i Smilets By. Ham skal det blive særdeles spændende at følge i denne sæson i Esbjerg.
Det er en solid trup fra Daniel Gadegaard i buret, et par solide stopper i Anton Skipper og Andreas Troelsen foran ham og en række gode offensive spillere i folk som Andreas Lausen, Lucas From, Peter Bjur og den erfarne Jakob Ankersen. Derudover har Esbjerg også tilknyttet den purunge Julius Lucena til angrebet, søn af EfB klublegende Jerry Lucena. Julius Lucena er kun 17 år, men er spået en stor fodboldfremtid.
Esbjerg åbnede sæsonen med et skuffende 0-2 nederlag hjemme til Lyngby, hvor EfB ellers sluttede opgøret med en marginalt højere xG end gæsterne og også skabte flest chancer. Siden blev det til en 2-1 sejr hjemme mod Hvidovre, hvor det spændende talent Lucas From udlignede Hvidovres tidlige føring allerede i det 10. minut, hvorefter Tim Freriks sikrede sejren. Sidstnævnte er siden blevet solgt til Viborg, hvorefter man altså har hentet Gyamfi ind som erstatning.
I 3. runde slog Esbjerg Middelfart ude med 1-0 på et mål af Andreas Lausen, og i onsdags spillede Esbjerg sig også videre i pokalen med en 2-1 sejr over Marienlyst, hvor fynboerne tog en føring kort inde i anden halvleg, men hvorefter Jakob Ankersen scorede to mål for esbjergenserne.
Generelt en fornuftig sæsonstart for Esbjerg, som nu skal forsøge at gøre det til fire sejre i træk mod Kolding IF.
Kolding IF
Kolding har på papiret den fjerdedyreste trup i 1. division iflg. transfermarkt, og selv om de ikke har været så klare i spyttet omkring ambitionerne om en oprykning, står det klart at Kolding IF meget gerne vil blande sig helt forrest i feltet i den næstbedste række.
Ved roret står den 37-årige spanier, Albert Rudé, som blev ansat tilbage i januar 2025. Det er ikke kun på trænerposten at der er internationalt islæt i klubben - Kolding IF's førsteholdstrup råder over i alt 10 udlændinge fra lande som Tyskland, Montenegro, Færøerne, Island, Spanien, Ukraine, Norge, Gambia, Slovakiet m.fl. Så det er meget internationalt i Kolding og der bliver nok ikke talt meget dansk i klubhuset.
En af de spændende udlændinge i truppen er bl.a. spidsangriberen Sterling Yateke fra Den Centralafrikanske Republik som stod for to af målene, da Kolding senest - i 1. division - slog HB Køge med 3-1. Yakete er nu på tre sæsonscoringer og er en mand der er værd at holde øje med. Det kan de skrive under på i Aalborg, for Yakete scorede nemlig også kampens eneste mål, da Kolding i sæsonpremieren slog AaB med 1-0 - med en mand i undertal.
Foruden de to hjemmesejre over HB Køge og AaB, har Kolding IF tabt snævert med 2-1 i Horsens og i ugen der gik slog Kolding så sikkert Odense KFUM i pokalen med 4-0.
Alt i alt en rigtig god sæsonstart for koldingenserne, som nu skal forsøge at snuppe deres tredje sejr i træk.
Esbjerg vs Kolding IF spilforslag
Kolding har vundet de sidste tre indbyrdes opgør mod Esbjerg som alle tre er spillet her i 2025. To af disse sejre kom ovenikøbet her på Blue Water Arena.
Kolding har også vist sig godt frem i de første spillerunder, samt i pokalen, hvor det har været mere hakkende fra Esbjergs side. Det er kun nederlaget i Horsens som trækker ned hos Kolding, og her hører det med til historien at Kolding var klart bedst i Horsens; flest chancer, mest boldbesiddelse og højeste xG. Men David Nielsens mandskab var effektive i deres gode periode lige efter pausen.
Ellers har Kolding gjort rent bord og de har fået godt gang i målscoringen i de seneste par kampe, som er vundet 3-1 og 4-0. Den slags giver selvtillid.
Vi tror Kolding kommer til at gøre det rigtig svært for Esbjerg her, og vi byder ind på en sejr til gæsterne. Vi siger 2-0 til Kolding og spiller udesejr til odds 2.15.