VM Damehåndbold 2021

Kampprogram ved VM 2021 i Damehåndbold

Se kampprogrammet for VM i Damehåndbold, som spilles fra d. 1. - 19. december 2021 i Spanien. Du kan se datoer og tidspunkter for Danmarks kampe ved VM i Damehåndbold og de øvrige kampe ved VM i håndbold for kvinder her.

Danmark skal spille mellem 3 og 10 kampe ved VM i Damehåndbold i 2021, alt efter hvor langt de danske håndboldkvinder når ved VM i Spanien. I vores kampprogram for VM i Damehåndbold kan du se en oversigt over Danmarks kampe ved VM 2021, samt et komplet VM i Damehåndbold kampprogram med alle kampe ved håndbold VM i december 2021.

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i VM turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for VM i Damehåndbold løbende hele vejen til VM finalen d. 19. december i Granollers, Spanien. 

Se Håndbold VM Kampprogrammet

 

Danmark kampe ved Håndbold VM 2021 for Kvinder

Her får du overblik over Danmarks kampe ved VM i Damehåndbold 2021. Kampprogrammet opdateres løbende med spilletidspunkter og resultater for Danmarks kampe ved Håndbold VM for kvinder.

Alle tidspunkter i programmet er dansk tid (CET)

Dato/Tid Kamp TV
Torsdag d. 2/12 kl. 20:30

Danmark - Tunesien

TV2
Lørdag d. 4/12 kl. 20:30

Congo - Danmark

DR1
Mandag d. 6/12 kl. 20:30

Danmark - Sydkorea

TV2

 

Alle kampe ved VM i Damehåndbold 2021

Se dato og tidspunkt for alle VM kampene i damehåndbold forneden. Først gennemgår vi VM kampene i indledende runde, herefter mellemrunden og slutteligt placeringskampe og finaler.

Alle spilletidspunkter i VM-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Gruppespil
 Dato/Tid VM kamp  Spillested
Gruppe A
Fredag
3/12
18:00
Frankrig - Angola Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Fredag
3/12
20:30
Montenegro - Slovenien Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Søndag
5/12
18:00
Slovenien - Frankrig Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Søndag
5/12
20:30
Montenegro - Angola Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Tirsdag
7/12
18:00
Angola - Slovenien Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Tirsdag
7/12
20:30
Frankrig - Montenegro Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Gruppe B
Fredag
3/12
18:00
Rusland - Cameroun Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Fredag
3/12
20:30
Serbien - Polen Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Søndag
5/12
18:00
Polen - Rusland Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Søndag
5/12
20:30
Serbien - Cameroun Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Tirsdag
7/12
18:00
Cameroun - Polen Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Tirsdag
7/12
20:30
Rusland - Serbien Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Gruppe C
Fredag
3/12
18:00
Rumænien - Iran Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Fredag
3/12
20:30
Norge - Kasakhstan Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Søndag
5/12
18:00
Rumænien - Kasakhstan Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Søndag
5/12
20:30
Iran - Norge Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Tirsdag
7/12
18:00
Kasakhstan - Iran Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Tirsdag
7/12
20:30
Norge - Rumænien Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Gruppe D
Fredag
3/12
18:00
Holland - Puerto Rico Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Fredag
3/12
18:00
Sverige - Usbekistan Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Søndag
5/12
15:30
Sverige - Puerto Rico Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Søndag
5/12
18:00
Usbekistan - Holland Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Tirsdag
7/12
18:00
Puerto Rico - Usbekistan Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Tirsdag
7/12
20:30
Holland - Sverige Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Gruppe E
Torsdag
2/12
18:00
Tyskland - Tjekkiet Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Torsdag
2/12
20:30
Ungarn - Slovakiet Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Lørdag
4/12
18:00
Slovakiet - Tyskland Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Lørdag
4/12
20:30
Ungarn - Tjekkiet Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Mandag
6/12
18:00
Tjekkiet - Slovakiet Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Mandag
6/12
20:30
Tyskland - Ungarn Poliesportiu Pla de L'Arc
Llíria
Gruppe F
Torsdag
2/12
18:00
Sydkorea - Congo Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Torsdag
2/12
20:30
Danmark - Tunesien Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Lørdag
4/12
18:00
Sydkorea - Tunesien Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Lørdag
4/12
20:30
Congo - Danmark Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Mandag
6/12
18:00
Tunesien - Congo Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Mandag
6/12
20:30
Danmark - Sydkorea Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Gruppe G
Torsdag
2/12
18:00
Kroatien - Brasilien Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Torsdag
2/12
20:30
Japan - Paraguay Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Lørdag
4/12
18:00
Paraguay - Kroatien Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Lørdag
4/12
20:30
Japan - Brasilien Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Mandag
6/12
18:00
Brasilien - Paraguay Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Mandag
6/12
20:30
Kroatien - Japan Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Gruppe H
Onsdag
1/12
20:30
Spanien - Argentina Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Torsdag
2/12
18:00
Østrig - Kina Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Lørdag
4/12
18:00
Østrig - Argentina Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Lørdag
4/12
20:30
Kina - Spanien Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Mandag
6/12
18:00
Argentina- Kina Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Mandag
6/12
20:30
Spanien - Østrig Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Mellemrunden
Gruppe 1
Torsdag
9/12
15:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Torsdag
9/12
18:00
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Torsdag
9/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Lørdag
11/12
15:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Lørdag
11/12
18:00
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Lørdag
11/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Mandag
13/12
15:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Mandag
13/12
18:00
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Mandag
13/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Gruppe 2
Torsdag
9/12
15:30
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Torsdag
9/12
18:00
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Torsdag
9/12
20:30
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Lørdag
11/12
15:30
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Lørdag
11/12
18:00
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Lørdag
11/12
20:30
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Mandag
13/12
15:30
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Mandag
13/12
18:00
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Mandag
13/12
20:30
- Pabellón Ciutat de Castelló
Castelló
Gruppe 3
Onsdag
8/12
15.30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Onsdag
8/12
18:00
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Onsdag
8/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Fredag
10/12
15:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Fredag
10/12
18:00
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Fredag
10/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Søndag
12/12
15:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Søndag
12/12
18:00
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Søndag
12/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Gruppe 4
Onsdag
8/12
15.30
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Onsdag
8/12
18:00
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Onsdag
8/12
20:30
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Fredag
10/12
15:30
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Fredag
10/12
18:00
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Fredag
10/12
20:30
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Søndag
12/12
15:30
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Søndag
12/12
18:00
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Søndag
12/12
20:30
- Palacio de los Deportes de Torrevieja
Torrevieja
Kvartfinaler
Tirsdag
14/12
17:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Tirsdag
14/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Onsdag
15/12
17:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Onsdag
15/12
20:30
- Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Semifinaler
Fredag
17/12
17:30
VKF1 - VKF2 Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Fredag
17/12
20:30
VKF3 - VKF4 Palau d'Esports de Granollers
Granollers
Bronzekamp
Søndag
19/12
14:30
TSF1 - TSF2 Palau d'Esports de Granollers
Granollers
VM Finalen
Søndag
19/12
17:30
VSF1 - VSF2 Palau d'Esports de Granollers
Granollers

 

Gå til kampprogram oversigten

 

VM 2021 kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for VM i damehåndbold 2021 samt Danmarks VM-kampe opdateres hele vejen til finalen, efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i VM kampprogrammet.