Kampprogram VM Herrehåndbold

Kampprogram ved VM 2023 i Herrehåndbold

Se kampprogrammet for VM i Herrehåndbold, som spilles fra d. 11. - 29. januar 2023 i Sverige og Polen. Du kan se datoer og tidspunkter for Danmarks VM-håndboldkampe og alle øvrige kampe ved VM i Herrehåndbold her.

Danmark skal i kamp igen ved Håndbold VM for Herrer i januar, hvor der med største sandsynlighed venter en lang stribe af kampe med dansk deltagelse. I vores kampprogram for VM i herrehåndbold kan du se en oversigt over Danmarks kampe ved VM 2023, samt et komplet kampprogram for alle kampe ved håndbold VM i Sverige og Polen.

Anvend hurtig-menuen forneden til at springe til kampene i den ønskede gruppe eller tidspunkt i VM turneringen. Vi opdaterer kampprogrammet for VM i Herrehåndbold løbende hele vejen til VM finalen d. 31. januar i Stockholm.

Se Håndbold VM Kampprogrammet

 

Danmark Kampe ved Håndbold VM 2023

Her får du overblik over Danmarks kampe ved Håndbold VM 2023, og hvilken TV kanal der viser Danmark næste kamp ved VM i Herrehåndbold.

Alle spilletidspunkter for Danmarks kampe er dansk tid (CET).

Dato/Tid Kamp TV Kanal
Fredag d. 13/1
20:30
Danmark - H2 -
Søndag d. 15/1
18:00
Danmark - H3 -
Tirsdag d. 17/1
18:00
H4 - Danmark -

Odds på VM hos Oddset*

Alle kampe ved Håndbold VM 2023 for Herrer

Se dato og tidspunkt for alle VM kampene i herrehåndbold forneden. Først gennemgår vi VM kampene i indledende runde, herefter mellemrunden og slutteligt placeringskampe og finaler.

Se evt. også:

Alle spilletidspunkter i VM-kampprogrammet er dansk tid (CET).

Indledende Runde
 Dato/Tid VM kamp  Spillested
Gruppe A
Tors. 12/1
18:00
A4 - A4 Tauron Arena, Krakow
Tors. 12/1
20:30
Spanien - A2 Tauron Arena, Krakow
Lør. 14/1
18:00
Spanien - A3 Tauron Arena, Krakow
Lør. 14/1
20:30
A2 - A4 Tauron Arena, Krakow
Man. 16/1
18:00
A4 - Spanien Tauron Arena, Krakow
Man. 16/1
20:30
A2 - A3 Tauron Arena, Krakow
Gruppe B
Ons. 11/1
20:30
B1 - Polen Spodek, Katowice
Tors. 12/1
20:30
B3 - B4 Spodek, Katowice
Lør. 14/1
18:00
B1 - B3 Spodek, Katowice
Lør. 14/1
20:30
Polen - B4 Spodek, Katowice
Man. 16/1
18:00
B4 - B1 Spodek, Katowice
Man. 16/1
20:30
Polen - B3 Spodek, Katowice
Gruppe C
Tors. 12/1
18:00
C3 - C4 Scandinavium, Göteborg
Tors. 12/1
20:30
Sverige - C2 Scandinavium, Göteborg
Lør. 14/1
18:00
Sverige - C3 Scandinavium, Göteborg
Lør. 14/1
20:30
C2 - C4 Scandinavium, Göteborg
Man. 16/1
18:00
C4 - Sverige Scandinavium, Göteborg
Man. 16/1
20:30
C2 - C3 Scandinavium, Göteborg
Gruppe D
Tors. 12/1
18:00
D3 - D4 Husqvarna Garden, Jönköping
Tors. 12/1
20:30
Island - D2 Husqvarna Garden, Jönköping
Lør. 14/1
18:00
Island - D3 Husqvarna Garden, Jönköping
Lør. 14/1
20:30
D2 - D4 Husqvarna Garden, Jönköping
Man. 16/1
18:00
D4 - Island Husqvarna Garden, Jönköping
Man. 16/1
20:30
D2 - D3 Husqvarna Garden, Jönköping
Gruppe E
Fre. 13/1
18:00
E3 - E4 Spodek, Katowice
Fre. 13/1
20:30
E1 - Tyskland Spodek, Katowice
Søn. 15/1
18:00
E1 - E3 Spodek, Katowice
Søn. 15/1
20:30
Tyskland - E4 Spodek, Katowice
Tirs. 17/1
18:00
E4 - E1 Spodek, Katowice
Tirs. 17/1
20:30
Tyskland - E3 Spodek, Katowice
Gruppe F
Fre. 13/1
18:00
F3 - F4 Tauron Arena, Krakow
Fre. 13/1
20:30
Norge - F2 Tauron Arena, Krakow
Søn. 15/1
18:00
Norge - F3 Tauron Arena, Krakow
Søn. 15/1
20:30
F2 - F4 Tauron Arena, Krakow
Tirs. 17/1
18:00
F4 - Norge Tauron Arena, Krakow
Tirs. 17/1
20:30
F2 - F3 Tauron Arena, Krakow
Gruppe G
Fre. 13/1
18:00
G3 - G4 Kristianstad Arena, Kristianstad
Fre. 13/1
20:30
G1 - Kroatien Kristianstad Arena, Kristianstad
Søn. 15/1
18:00
G1 - G3 Kristianstad Arena, Kristianstad
Søn. 15/1
20:30
Kroatien - G4 Kristianstad Arena, Kristianstad
Tirs. 17/1
18:00
G4 - G1 Kristianstad Arena, Kristianstad
Tirs. 17/1
20:30
Kroatien - G3 Kristianstad Arena, Kristianstad
Gruppe H
Fre. 13/1
18:00
H3 - H4 Malmø Arena, Malmø
Fre. 13/1
20:30
Danmark - H2 Malmø Arena, Malmø
Søn. 15/1
18:00
Danmark - H3 Malmø Arena, Malmø
Søn. 15/1
20:30
H2 - H4 Malmø Arena, Malmø
Tirs. 17/1
18:00
H4 - Danmark Malmø Arena, Malmø
Tirs. 17/1
20:30
H2 - H3 Malmø Arena, Malmø
Mellemrunden
Gruppe 1
Ons. 18/1
15:30
A1 - B3 Tauron Arena, Krakow
Ons. 18/1
18:00
B1 - A2 Tauron Arena, Krakow
Ons. 18/1
20:30
A3 - B2 Tauron Arena, Krakow
Fre. 20/1
15:30
A2 - B3 Tauron Arena, Krakow
Fre. 20/1
18:00
B2 - A1 Tauron Arena, Krakow
Fre. 20/1
20:30
A3 - B1 Tauron Arena, Krakow
Søn. 22/1
15:30
A1 - B1 Tauron Arena, Krakow
Søn. 22/1
18:00
A2 - B2 Tauron Arena, Krakow
Søn. 22/1
20:30
A3 - B3 Tauron Arena, Krakow
Gruppe 2
Ons. 18/1
15:30
C1 - D3 Scandinavium, Göteborg
Ons. 18/1
18:00
D1 - C2 Scandinavium, Göteborg
Ons. 18/1
20:30
C3 - D2 Scandinavium, Göteborg
Fre. 20/1
15:30
C2 - D3 Scandinavium, Göteborg
Fre. 20/1
18:00
D1 - C1 Scandinavium, Göteborg
Fre. 20/1
20:30
C3 - D1 Scandinavium, Göteborg
Søn. 22/1
15:30
C1 - D1 Scandinavium, Göteborg
Søn. 22/1
18:00
C2 - D2 Scandinavium, Göteborg
Søn. 22/1
20:30
C3 - D3 Scandinavium, Göteborg
Gruppe 3
Tors. 19/1
15:30
E1 - F3 Spodek, Katowice
Tors. 19/1
18:00
F1 - E2 Spodek, Katowice
Tors. 19/1
20:30
E3 - F2 Spodek, Katowice
Lør. 21/1
15:30
E2 - F3 Spodek, Katowice
Lør. 21/1
18:00
F2 - E1 Spodek, Katowice
Lør. 21/1
20:30
E3 - F1 Spodek, Katowice
Man. 23/1
15:30
E1 - F1 Spodek, Katowice
Man. 23/1
18:00
E2 - F2 Spodek, Katowice
Man. 23/1
20:30
E3 - F3 Spodek, Katowice
Gruppe 4
Tors. 19/1
15:30
G1 - H3 Malmø Arena, Malmø
Tors. 19/1
18:00
H1 - G2 Malmø Arena, Malmø
Tors. 19/1
20:30
G3 - H2 Malmø Arena, Malmø
Lør. 21/1
15:30
G2 - H3 Malmø Arena, Malmø
Lør. 21/1
18:00
H2 - G1 Malmø Arena, Malmø
Lør. 21/1
20:30
G3 - H1 Malmø Arena, Malmø
Man. 23/1
15:30
G1 - H1 Malmø Arena, Malmø
Man. 23/1
18:00
G2 - H2 Malmø Arena, Malmø
Man. 23/1
20:30
G3 - H3 Malmø Arena, Malmø
Kvartfinaler
Ons. 25/1
18:00
I1 - III2 Ergo Arena, Gdansk
Ons. 25/1
18:00
II1 - IV2 Tele2 Arena, Stockholm
Ons. 25/1
20:30
III1 - I2 Ergo Arena, Gdansk
Ons. 25/1
20:30
IV1 - II2 Tele2 Arena, Stockholm
5.-8. plads Semifinaler
Fre. 27/1
15:30
Taber KF1 - Taber KF3 Tele2 Arena, Stockholm
Fre. 27/1
18:00
Taber KF2 - Taber KF4 Tele2 Arena, Stockholm
Semifinaler
Fre. 27/1
18:00
Vinder KF1 - Vinder KF3 Ergo Arena, Gdansk
Fre. 27/1
20:30
Vinder KF2 - Vinder KF4 Tele2 Arena, Stockholm
7. pladsen
Søn. 29/1
13:00
Taberne i 5.-8. semifinalerne mødes Tele2 Arena, Stockholm
5. pladsen
Søn. 29/1
15:30
Vinderne i 5.-8. semifinalerne mødes Tele2 Arena, Stockholm
Bronzekamp
Søn. 29/1
18:00
Taber SF1 - Taber SF2 Tele2 Arena, Stockholm
VM Finalen
Søn. 29/1
20:30
Vinder SF1 - Vinder SF2 Tele2 Arena, Stockholm

Gå til kampprogram oversigten

 

VM 2023 kampprogrammet opdateres hele vejen til finalen

Oddsforum.dks kampprogram for VM-slutrunden i herrehåndbold opdateres hele vejen til finalen efterhånden som turneringen afvikles. Der tages forbehold for fejl og ændringer i VM kampprogrammet.